Alpinizm

Czym się kierować podczas wyboru czekana?

Rozpoczynając swoją przygodę z jakąkolwiek formą turystyki górskiej, często spotykamy się z koniecznością wyboru odpowiedniego czekana. Jak się do tego zabrać? Co tutaj jest szczególnie istotne?

Rodzaj aktywności górskiej

Przede wszystkim czekan dobiera się do rodzaju aktywności górskiej, jaki planuje się uprawiać. A zatem na początek idą osoby uprawiające skituring – tutaj zasada jest w zasadzie najprostsza. Osoby te bowiem potrzebują dość prostego i lekkiego sprzętu, służącego wyłącznie do pomocy przy przytrzymaniu się na niektórych stokach. Zasadniczo zatem najlepiej sprawdzają się tutaj proste czekany ze stosunkowo małą ilością ząbków.

Oczywiście zupełnie inaczej będzie w przypadku zaawansowanej turystyki wysokogórskiej. Tu już trzeba będzie zainwestować w mocno zakrzywiony czekan z wieloma ząbkami – zobacz sam. Oczywiście powinien on także posiadać dodatkowe uchwyty.

Co zaś należy zrobić w przypadku zwykłej turystyki? Tutaj zasadniczo najlepiej sprawdzają się czekany pośrednie – bardziej zakrzywione niż w przypadku skituringu, jednak mniej niż we wspinaczce.

Wysokość

Czekan także należy dobrze dobrać pod kątem wysokości danej osoby. Oczywiście istnieją pewne tabele wskazujące na to, jaka wysokość człowieka odpowiada jakiej najlepszej długości czekana, jednak są to tak naprawdę tylko i wyłącznie pewne wskazówki. Warto jednak samodzielnie zmierzyć przyrząd.

Jak to zrobić? Otóż należy złapać czekan przy ostrej części i opuścić uchwytem luźno w dół. Wówczas powinien on zasadniczo być do połowy łydki.

Dawniejsze szkoły mówiły o tym, że czekan powinien dosięgać do kostek, jednak dzisiaj jest to nieaktualne. Dawniejsze produkty bowiem służyły jednocześnie jako podpórki w trudnym terenie- dzisiaj naprawdę lepiej jest mieć wygodniejszy czekan i zainwestować w kijki trekkingowe. warto także dodać, że niektórzy np. skiturowcy preferują jednak nieco krótsze czekany.

Generalnie zatem może się okazać też tak, że będziemy preferować nieco inną długość czekana, jednak na początek warto wziąć tę najbardziej zalecaną.

You may also like...