Buty trekkingowe, należą do tego rodzaju obuwia, które jest przeznaczone do wędrówek po górach o różnym poziomie trudności. Bez nich żaden turysta pieszy nie wybierze się na szlak. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu tego rodzaju produktów?
Buty w góry – skórzane czy syntetyczne
Jeżeli planujemy zakupić buty w góry, to przede wszystkim musimy się zastanowić, w jakich warunkach najczęściej przyjdzie nam zwiedzać te malownicze obszary skaliste. Trzeba przy tym pamiętać, że buty ze skóry będą cięższe od tych z materiałów syntetycznych. Z kolei obuwie skórzane jest bardziej wytrzymałe, ma lepszą oddychalność i wodoodporność. Jednak ich odpowiedniki syntetyczne odznaczają się podobnymi właściwościami. Niezaprzeczalne jest jednak, że skóra nadaje butom masywności i zdaje egzamin w ekstremalnych warunkach.
Obuwie na dobrą pogodę
Jeżeli nie mamy w planie wędrowania po trudnym terenie i wychodzimy na szlak tylko podczas ładnej pogody, to powłoka obuwia nie będzie miała szczególnego znaczenia. W tym przypadku syntetyk może być nawet wygodniejszy, bo odznacza się mniejszą wagą i czasami lepiej współpracuje z membranami. Niekiedy można się spotkać z wygodnym obuwiem górskim, które posiada wstawki ze skóry i tkaniny. W tego typu produktach materiał jest tak połączony, by uzyskać optymalną mobilność i oddychalność. Tego typu buty zazwyczaj sprawdzają się w okresie wiosennym i letnim.
Rola membrany i podeszwy
Kluczowym elementem dobrych butów górskich są membrany. Gwarantują one komfort chodzenia oraz stanowią ochronę dla stóp. Buty trekkingowe z membraną nie sprawdzą się jednak w okresie letnich upałów. Jest tak dlatego, że zmniejsza się wówczas odprowadzanie pary wodnej na zewnątrz, przez co stopa będzie się przegrzewała. Bez membrany oddychalność jest większa. Poza tym dzięki regularnej i dokładnej impregnacji można w butach uzyskać pewien stopień nieprzemakalności. Korzystanie z takiego obuwia podczas deszczu nie powinno stanowić żadnego problemu. Przy wyborze tego rodzaju obuwia warto zwrócić uwagę na podeszwę. Powinna ona skutecznie amortyzować pracę mięśni i ścięgien. Będzie to szczególnie istotne podczas dźwigania większego bagażu.