Alpinizm

Podstawowy sprzęt do wspinaczki

Wspinaczka jest fantastycznym sportem, który daje nie tylko ogromną ilość adrenaliny, lecz także pozwala na fantastyczne budowanie kondycji i tężyzny fizycznej. Niestety, żeby sport ten był w pełni bezpieczny, niezbędne jest posiadanie do niego określonego rodzaju dodatków i akcesoriów. Jakie zatem sprzęty są niezbędne do tego, aby móc w spokoju uprawiać wspinaczkę?

Uprząż wspinaczkowa — serce wspinaczki

Nie da się ukryć, że najważniejszym elementem każdego zestawu wspinaczkowego jest uprząż. Jest to specjalny dodatek, który zakładany jest na ciało podczas wspinaczki i który zapewnia realizowanie dwóch funkcji. Przede wszystkim chodzi tu o zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwo, ponieważ to właśnie na tym elemencie opiera się cały ciężar ciał wpinacza. Po drugie to właśnie do uprzęży wspinaczkowej (sklep Polarsport) przyczepiane są wszystkie pozostałe element używane do wspinaczki.

Podczas wyboru uprzęży bardzo ważne jest to, aby wybrać ją do typu realizowanej wspinaczki, czyli czy miałaby to być wspinaczka na skałkach lub ściance. Jest to bardzo ważne, ponieważ choć z pozoru różnica nie jest wielka, to jednak obie te uprzęże zasadniczo się pomiędzy sobą różnią.

Pozostałe elementy

Oczywiście sama uprząż wspinaczkowa to nie wszystko i potrzebnych jest jeszcze kilka dodatkowych elementów pozwalających na realizowanie wspinaczki. Oprócz tego warto jeszcze być wyposażonym w takie elementy jak buty wspinaczkowe, rękawiczki, kask czy też liczne mniejsze, a wcale nie mniej ważne przyrządy asekuracyjne. Zaliczyć do nich można takie elementy jak karabinki, zamki automatyczne, bloczki, czy też ekspresy. Dodatkowo warto także mieć przy sobie oczywiście line, a także co bardzo ważne woreczek na magnezję, która pozwala zachować o wiele pewniejszy i stabilniejszy chwyt.

Jest to oczywiście absolutna podstawa, którą każdy wspinacz powinien mieć. Jak zatem widać, choć lista nie jest długa, to jednak wyboru tych elementów należy dokonać z bardzo dużą troską i uwagą, tak aby kupić sprzęt możliwie najlepszej jakości.

You may also like...