Akcesoria rowerowe

Jak wybrać nową kierownicę?

Z biegiem lat każdy rower stopniowo się zużywa. Powoduje to, że jego określone elementy i części należy albo wymienić zupełnie na nowe, albo też przeprowadzić ich gruntowne czyszczenie i konserwowanie. Takie działania należy podjąć w zakresie hamulców, amortyzatorów czy też nawet napędu i łańcucha. Jak się jednak okazuje, po pewnym czasie użytkowania do wymiany nadaje się również cała kierownica rowerowa. Powstaje jednak wśród wielu rowerzystów w takiej sytuacji pytanie, z jakiego powodu powinno się taką wymianę zrealizować, a co najważniejsze, jak się powinno taką kierownicę wybierać. Co więc o tym wszystkim warto się dowiedzieć?

Dlaczego warto wymieniać kierownicę rowerową?

Od czego zatem należy zacząć kwestie uzasadniania wymiany kierownicy rowerowej? Nie da się ukryć, że z biegiem czasu każdy element, w tym również kierownica po prostu się zużywają. Po przykładowo 8 latach nie będzie ona już taka, jaką była na początku. Nie tylko nie będzie tak samo wyglądała, lecz również może być na tyle zużyta, że grozić będzie ułamaniem.

Kolejnym powodem, dla którego powinno się mieć nową kierownicę, jest dopasowanie jej do danej osoby. Z wiekiem nasz wzrost, postawa czy też inne parametry ciała ulegają zmianom. Wiele z nich da się wyregulować poprzez zmianę położenia kierownicy, lecz wielu niestety nie, a to powoduje, że jazda na rowerze staje się nieprzyjemna i mało komfortowa.

Na sam koniec trzeba się również dowiedzieć, że zużyta kierownica to znaczny spadek stabilności prowadzenia roweru. Kierownica straci swoją precyzję, a także szybkość reakcji, co może być naprawdę poważnym ryzykiem wypadku.

Jak wybrać kierownicę rowerową?

Jak więc widać bardzo często nowa kierownica jest równie ważnym elementem, jak np. nowe klocki hamulcowe. Od czego jednak należałoby zacząć jej wybieranie? Na co trzeba w pierwszej kolejności zwrócić dużą uwagę, gdy w sklepie dokonuje się takiego wyboru?

Nie da się ukryć, że zdecydowanie jedną z najważniejszych cech dobrej kierownicy rowerowej jest materiał, z którego jest ona wykonana. Wpływać to będzie na to, jak będzie to mocna i trwała kierownica, lecz również na to, jak będzie stabilna podczas prowadzenia. Jakie są więc dostępne rozwiązania? Poleca się skorzystanie z modeli aluminiowych, które cechują się dobrymi właściwościami użytkowymi oraz atrakcyjną ceną. Rzecz jasna modele z najwyższej półki, takie jak wersje karbonowe są o wiele lepsze, lecz ich cena także znajduje się na zupełnie innym poziomie.

Kolejną ważną sprawą podczas wybierania takiej kierownicy do roweru jest jej typ. Na rynku znaleźć można modele proste, które idealnie sprawdzą się w przeważającej części rowerów, lecz oprócz nich obecne są także wersje zakrzywione. Wyposażone są one w dodatkowe uchwyty, które często nazywane są rogami. Polecane są one do dalekich podróży rowerowych, ponieważ umożliwiają one zmianę położenia dłoni.

O czym jeszcze powinno się pamiętać? Nie da się ukryć, że bardzo ważną sprawą jest także to, jaki będzie rozmiar danej kierownicy. Szerokość używanego modelu powinna być dopasowana po pierwsze do wzrostu rowerzysty, lecz również do płci. Panom zalecana jest wersja nieco szersza.

You may also like...