kask narciarski
Sprzęt Sportowy

Jak wybrać kask narciarski dbając o bezpieczeństwo?

Z roku na rok coraz więcej narciarzy jeździ na stoku w kaskach. Dobrze jest widzieć, że narciarze i snowboardziści stali się bardziej świadomi bezpieczeństwa.

Kask narciarski w trosce o bezpieczeństwo

Kaski narciarskie są szczególnie ważne dla dzieci poniżej 14 roku życia i tych, którzy jeżdżą poza trasami. Kask jest odpowiedni na spacery w pobliżu kawiarni. Narciarze i snowboardziści, którzy zjeżdżają z wyciągu, powinni schować go do kieszeni i założyć lekki, dobrze wyglądający kask na narty. Żadna ilość adrenaliny podczas jazdy nie jest warta cierpienia spowodowanego wstrząsami, siniakami, uderzeniami i wiecznie zaparowaną maską.

Kask narciarski nie tylko chroni twoją głowę, ale także twarz. Zewnętrzna, cienka, sztywna skorupa ma za zadanie rozłożyć energię uderzenia na całą powierzchnię kasku lub odbić ją. Kask chroni wnętrze przed przenikliwymi uderzeniami, ostrymi przedmiotami i pomaga zachować jego kształt. Zewnętrzna warstwa kasku może być wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, karbonu lub poliwęglanu. Każdy z tych materiałów ma wpływ na wytrzymałość kasku i jego wagę.

kask narciarski

Obowiązek noszenia kasków na stokach narciarskich

Również coraz więcej krajów i ośrodków narciarskich wprowadza przepisy o obowiązku noszenia kasków podczas jazdy na nartach. Rośnie również liczba firm ubezpieczeniowych odmawiających wypłaty odszkodowania za obrażenia odniesione podczas jazdy na nartach bez kasku.

Uderzenie w głowę może spowodować uraz głowy. Jak podaje National Ski Association of America (NSAA), w ciągu ostatnich dziesięciu lat stowarzyszenie zanotowało około czterdziestu ofiar śmiertelnych na stoku. Większość urazów i wypadków śmiertelnych na stokach narciarskich jest wynikiem zderzenia jednego lub więcej narciarzy lub zderzenia z nieruchomym obiektem na stoku (drzewo, skała). 60% zgonów było spowodowanych urazami głowy.

You may also like...