Akcesoria rowerowe

Na co zwracać uwagę kupując trenażer rowerowy?

Wraz z nadejściem jesieni i szybko zbliżającej się zimy, wielu rowerzystów zastanawia się nad tym, czy nadal jeździć na rowerze, czy też zostawić go już w garażu. W końcu jazda w deszczu czy też nawet w śniegu nie należy do najprzyjemniejszych. Jak się jednak okazuje, na rynku dostępne są specjalne urządzenia dla miłośników rowerów, aby mogli oni jeździć na nich nawet w środku zimy. Takie właśnie możliwości ma trenażer rowerowy. Czym on jest i jak się go powinno wybierać?

Czym jest trenażer rowerowy?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czym w ogóle jest takie urządzenie jak trenażer. Do czego ono służy i jak w ogóle działa? Jest to sprzęt, który najkrócej mówiąc, umożliwia stacjonarną jazdę na rowerze, bez konieczności wychodzenia z nim na zewnątrz. Co bardzo ciekawe, trenażer umożliwia jazdę własnym używanym w czasie lata rowerze, a nie tylko symuluje jazdę, jak robią to rowerki stacjonarne. Jest to sprzęt stosunkowo lekki, mały, a także w zależności od wersji często dość tani.

Jak wybrać trenażer rowerowy?

Jeśli ktoś chce kupić sobie dobry trenażer rowerowy, w pierwszej kolejności musi określić to, jakiego rodzaju ma to być sprzęt. Jak się bowiem okazuje, na rynku bez trudu znaleźć można nie tylko proste i tanie urządzenia, lecz również i te naprawdę zaawansowane technicznie, które kosztują naprawdę duże pieniądze.

Najbardziej podstawowym rozwiązaniem jest trenażer rolkowy, który składa się ze zwykłej składanej ramy oraz trzech rolek wewnątrz. Symuluje on jazdę na rowerze, wraz z koniecznością utrzymywania skupiania w zachowaniu równowagi. Wadą jest to, że nie daje on możliwości regulacji siły nacisku.

Drugim ciekawym modelem jest trenażer magnetyczny. W tym wypadku tylne koło na sztywno umieszczane jest w stelażu trenażera, więc nie trzeba się martwić o stabilność roweru. Co więcej, dzięki specjalnym magnesom daje on możliwość regulacji siły docisku.

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Oczywiście to, jak wybierać trenażer rowerowy nie sprowadza się tylko do określenia jego konkretnego rodzaju. Żeby kupić naprawdę dobry i odpowiednio dopasowany do nas sprzęt, trzeba zwrócić uwagę jeszcze na kilka innych czynników.

Zdecydowanie najważniejszą sprawą, o której trzeba pamiętać, gdy kupuje się taki trenażer, to aby pasował on do posiadanego roweru. Obecnie trudno jest znaleźć model, który nie będzie współpracował z większością dostępnych na rynku rowerów, ale warto mieć to na uwadze i w razie czego dokupić do niego specjalny adapter.

Kolejną wartą uwagi cechą jest sama waga takiego trenażera. Jest to sprawa bardzo ważna, jeśli ma się w planach częste jego składanie i przenoszenie. Warto w takim wypadku wybrać model nieco lżejszy, aby było to po prostu wygodniejsze.

Podczas jazdy na rowerze wpiętym w trenażer łatwo można dostrzec, że cały sprzęt lekko się porusza wraz z wibracjami, które pochodzą z roweru. Sprawia to, że jeśli postawi się go bezpośrednio na drewnianej podłodze czy też nawet na kafelkach, może dojść do ich zniszczenia. Z tego też powodu poleca się zakupienie razem z trenażerem specjalnej podkładki zabezpieczającej, która dla rowerzysty będzie nieodczuwalna, natomiast będzie w stanie zabezpieczyć podłogę.

You may also like...