buty sportowe do biegania
Odzież sportowa

Wszystko o sportowych butach do biegania

Choć z pozoru niewiele się różnią do tradycyjnego obuwia, to jednak sportowe obuwie do biegania jest znacznie bardziej zaawansowane technologicznie niż zwykle trampki. I choć na pierwszy rzut oka różnią się tylko charakterystyczną kolorystyką od przeciętnego adidasa, to jednak kryje się w nich znacznie więcej ciekawostek i technologicznych rozwiązań. Nic więc dziwnego, że kupno pary takich sportowych butów nastręcza początkującym biegaczom wiele problemów.

Dlaczego warto je kupić?

Dlaczego jednak warto się do tego zakupu przyłożyć? Czemu kupienie pierwszego lepszego modelu z półki jest bardzo złym rozwiązaniem? Wynika to przede wszystkim z tego, w jak ogromnym stopniu ludzkie ciało jest podawane wysiłkowi podczas biegania. Nie chodzi tu jednak tylko o mięśnie, lecz również o stawy. Przykładowo bieganie w złej jakości butach może bardzo szybko spowodować różnego rodzaju urazy kolan, zwichnięcia lub też nawet bardzo poważne stany zapalne okostnej.

Co jest ważne?

Na co zatem powinno się zwracać dużą uwagę, gdy chce się kupić sportowe obuwie? Przede wszystkim jak w przypadku każdego innego obuwia, bardzo ważne jest bardzo precyzyjne dopasowanie ich rozmiaru. Wpływać to bowiem będzie nie tylko na sam komfort noszenia takiego buta, lecz również na komfort biegania, ale też i bezpieczeństwa zdrowia. Okazuje się bowiem, że za luźne buty mogą spowodować nawet upadek, a zbyt ciasne, spowodują nieprawidłowe krążenie krwi.
Nie można również zapominać o tym, że każdy posiada różnego rodzaju stopy. Są ich trzy rodzaje, czyli stopa promująca, suponująca oraz neutralna. I choć podczas zwykłego chodzenia nie czuje się żadnej różnicy i nie ma sensu przejmować się tym aspektem podczas wybierania zwykłych butów, to już jednak dla biegacza jest to krytycznie ważne, dlatego też musi on dobrać buty pod ten właśnie parametr. Zapewni to przede wszystkim dużą ochronę przed urazami kostki i stawu skokowego.

Jakie są w butach nowoczesne technologie?

Nowoczesne buty sportowe (przejdź do sklepu) to jednak nie tylko zwykły rozmiar i typ stopy, lecz również niezwykle skomplikowane, a co za tym idzie drogie technologie. To właśnie przez nie buty do biegania kosztują minimum kilkaset złotych, często ocierając się o cenę dochodząca do tysiąca złotych. Wszystko za sprawą technologii, które powoduje, że but jest ultra lekki, lub też niezwykle wygodny, przez co biegacz nie czuje jego obecności na stopie. Bardzo często spotyka się również takie buty, które dzięki swoim niezwykłym technologią pomagają biegaczowi lepiej biegać, poprzez oddawanie części energii w wyniku magazynowania jej w amortyzującej podeszwie.

You may also like...