Rowery

Wybór odpowiedniego roweru szosowego

Niegdyś tzw. szosówki były klasycznymi rodzajami jednośladów bez żadnych dodatkowych akcesoriów. Nie charakteryzowały się nowoczesną budową i innymi elementami. Dziś poprzez widocznie postępującą technologię rowery te zmieniły się tak bardzo, że trudno zakupić odpowiedni model. W niniejszym tekście podpowiemy więc szosowcom, jak wybrać rower szosowy. 

Rodzaj materiału – karbon wygrywa

Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na materiał, z jakiego wykonany jest jednoślad. Na rynku są dostępne modele aluminiowe oraz karbonowe (z włókna węglowego). Te pierwsze przeznaczone są dla osób, które nie zarabiają zbyt wiele. Jednak zdecydowanie warto odłożyć więcej grosza i przetestować droższą szosówkę ze sklepu w stylu Sprint-Rowery. Kiedy mamy do czynienia z karbonem, to możemy być pewni, że rower okaże się bardzo lekki. Co więcej, pojazd taki będzie sztywniejszy. Wtedy energia, jaką włożymy w pedałowanie, przełoży się bezpośrednio na prędkość. Nie odczujemy drgań, jadąc szybko nawet po nierównej drodze. 

Jaka powinna być rama?

Wiemy już, że bardziej opłaca się zakupić rower wykonany ze wspomnianego, wytrzymałego karbonu. Teraz przejdźmy do ramy. Ta część ma duże znaczenie przy wybieraniu roweru szosowego. Dobrze, jeżeli będzie ona odpowiednio dopasowana. W tym celu warto udać się do sklepu rowerowego, gdzie profesjonalny doradca klienta podpowie, czy jazda na danym modelu na sto procent będzie komfortowa. Zanim jednak porozmawiamy z pracownikiem, który jest jednocześnie pasjonatem kolarstwa, najpierw warto samemu poszukać niezbędnych informacji.

Pamiętajmy, że rowery z długą rurą górną są przeznaczone dla sportowców biorących udział w zawodach. Osoby, które nie uprawiają wyczynowo dyscypliny, jaką jest kolarstwo, powinny raczej zdecydować się na rower mający dużo krótszą rurę. Wówczas bez problemu poczują się wygodnie. Z wyprostowaną pozycją, bez bólu pleców, pojadą na dalekie wycieczki. Nie bez znaczenia są także takie części, jak tylne widełki. Jeśli chcemy, aby rama dobrze tłumiła nierówności, warto zakupić rower szosowy z dłuższymi widełkami.

Odpowiednie wyposażenie

Na koniec sprawdźmy inne elementy, które pozwolą nam odpowiedzieć na pytanie: jak wybrać rower szosowy, aby być z niego w pełni zadowolonym? Jeśli chcemy poprawić ergonomię zmiany biegów w dolnym i górnym chwycie, to warto kupić szosówkę z klamkomanetkami. Warto również zwrócić uwagę na dwa elementy podparcia. Mowa oczywiści o siodełku oraz kierownicy. Co ciekawe, w niektórych sklepach możemy mieć udostępnione siodełko testowe. Dzięki takiej usłudze będziemy pewni, czy spełni ono nasze wymagania. Jeżeli okaże wygodne, to wtedy dalsze próby nie będą potrzebne. 

A co z hamulcami? Tutaj musimy zastanowić się, czy chcemy rower szosowy z klasycznymi szczękami, czy może jednak wybrać bardziej nowoczesny jednoślad mający hamulce tarczowe. Okazuje się, że lepiej zdecydować się na to drugie rozwiązanie. Pamiętajmy tylko, aby 

szosa z tarczami była równolegle wyposażona w sztywne osie kół. Wówczas poprawiona będzie sztywność łączenia koła z ramą.

You may also like...