Akcesoria sportowe

Pompki rowerowe – rodzaje i właściwości

Pompki rowerowe – rodzaje i właściwości

Pompki rowerowe można podzielić na dwie kategorie: większe, stojące w domu oraz mniejsze, poręczne, które można zabrać ze sobą na wyprawę. Z reguły każdy większy pasjonat rowerowy posiada pompki z obu kategorii. Charakteryzują się one innymi parametrami i właściwościami. Mają inne wady i zalety. Najważniejsze jest to, żeby mieć dobrze napompowane opony w rowerze. Jak i czym jest już kwestią indywidualną. 

Pompki podłogowe

Są duże, ciężkie oraz niezbyt poręczne. Jedyną opcją transportu podczas przejażdżki jest schować ją do plecaka, ale i tak rączka będzie z niego wystawać. Można więc przewieźć ją w ten sposób, ale z całą pewnością nie nadaje się na dłuższe i regularne wycieczki. Odpowiada ona za pompowanie kół w domu, garażu lub jakimś punkcie. Posiada długi trzon oraz wygodny uchwyt, dzięki czemu za pomocą rąk jesteśmy w stanie łatwo nadmuchać opony. Najczęściej posiada manometr z którego możemy odczytać jakie ciśnienie jest wewnątrz opony. Jest to bardzo przydatne, gdyż można dopasowywać wtedy ciśnienie do warunków atmosferycznych oraz nawierzchni. Można też pompować zawsze wartość, która podczas jazdy wydaje się najbardziej komfortowa. Taką pompkę powinien więc posiadać każdy pasjonat rowerów.

Pompki przenośne

Małe, lekkie, poręczne oraz łatwe do transportu. Tworzone są coraz mniejsze i lżejsze, by jeszcze mniej ograniczać kolarza. Podstawowym modelem jest zwykła pompka, która wykorzystuje siłę mięśni. Posiada krótki trzon oraz małą rączkę. Bezproblemowo jesteśmy w stanie napompować nią rower do dalszej jazdy, ale nabicie opon szosowych do maksimum będzie już wymagało siły i czasu. Mieści się do sakwy, saszetki, plecaka lub nawet w tylnej kieszeni koszulki. Często ma nawet specjalną konstrukcję umożliwiającą przymocowanie do ramy. Kolejną opcją są popularniejsze obecnie pompki rowerowe na naboje CO2. Są bardzo malutkie i lekkie. Mieszczą się wszędzie. Nie potrzeba siły rąk do napompowania. Odpowiada za to nabój z dwutlenkiem węgla, a cały proces przebiega w kilka sekund. Jest to więc idealna propozycja na wyścigi i dla zawodowców. Jej gabaryty znajdują jednak fanów również wśród amatorów. Jedynym mankamentem jest to, że trzeba dokupywać naboje. Warto mieć jednak ze sobą jakiś model pompki rowerowej, aby w razie nieprzewidzianych zdarzeń móc dojechać do domu lub punktu serwisowego.

Możesz również polubić…