plecak 40 l pomarańczowy
Akcesoria sportowe

Kiedy warto zdecydować się na turystyczny plecak 40 l?

Piękna pogoda zachęca do uczestnictwa w różnego rodzaju wyprawach terenowych. Wybierając się na pieszą wycieczkę, należy zadbać o odpowiedni ekwipunek. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego miłośnika pieszych wędrówek jest plecak turystyczny. Producenci w swej ofercie mają szereg modeli różniących się między sobą pojemnością i funkcjonalnością.

Plecak 40 l na weekendowe wypady w teren

Jednym z podstawowych parametrów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze plecaka, jest jego pojemność. Podczas jednodniowych wypraw świetnie sprawdzą się niewielkie 25 litrowe konstrukcje pozbawione stelaża i usztywnień. Brak takich elementów sprawia, że plecak jest wyjątkowo lekki i poręczny. Na weekendowe wypady poza miasto najlepiej zabrać ze sobą plecak 40 l (https://www.polarsport.pl/plecaki/plecaki-30-45-l.html). Taka pojemność pozwala pomieścić nie tylko najpotrzebniejsze rzeczy, ale także dodatkową odzież, przydatną podczas chłodniejszych dni lub w czasie załamania pogody. Miłośnicy dłuższych kilkudniowych wypraw powinni zapatrzyć się w plecaki o pojemności 50 l lub więcej. 

plecak 40 l

Nie tylko pojemność ma znaczenie

Za najbardziej uniwersalne, a przez to najchętniej wybierane uznawane są plecaki 40 l. Przy wyborze konkretnego modelu, warto jednak zwracać uwagę nie tylko na pojemność, ale i inne kluczowe parametry. Jednym z nich jest rodzaj systemu nośnego zastosowanego przez producenta. To właśnie on jest odpowiedzialny za równomierne rozłożenie ciężaru na plecach, barkach oraz biodrach. Dobrej jakości sprzęt wyposażony jest w stelaż, pas biodrowy i piersiowy.

Istotne znaczenie ma także rodzaj materiału użytego do wytworzenia plecaka. Nowoczesne tkaniny wyróżniają się trwałością i odpornością na rozerwanie. Warto pamiętać, że najbardziej narażony na uszkodzenia jest spód plecaka, dlatego powinien posiadać dodatkowe wzmocnienia i zabezpieczenia przed rozerwaniem. Na funkcjonalność plecaka wpływa również ilość dodatkowych kieszeni, troczków oraz mocowań, pozwalających na zamocowanie wybranych elementów wyposażenia poza wnętrzem plecaka.

You may also like...