Akcesoria sportowe

Jak dobrać rozmiar plecaka górskiego?

Jeśli wybierasz się na biwak w ramach grupy zorganizowanej lub sportowej, musisz najpierw poprosić swojego lidera o listę wyposażenia. Da Ci to przybliżone pojęcie o wielkości Twojego plecaka trekkingowego. Aby dopasować go do swoich potrzeb, należy skupić się na zawartości plecaka turystycznego.

Z czego składa się zawartość plecaka

  • Sprzęt osobisty: ubrania, buty, śpiwór, naczynia i inne niezbędne rzeczy. Waga i objętość tego ekwipunku zwykle zmniejsza się wraz z doświadczeniem — początkujący zabierają dużo niepotrzebnych rzeczy, a doświadczeni biwakowicze wiedzą, bez czego mogą się obejść i zabierają tylko niezbędne rzeczy.
  • Wyposażenie ogólnodostępne: namiot, gaz lub sprzęt do rozpalania ogniska, apteczka, zestaw naprawczy. Na biwakach grupowych wszystko jest dzielone między uczestników, np. jedna osoba bierze pokrowiec na namiot, jedna osoba namiot wewnętrzny i jedna osoba tyczki do namiotu i palnik.
  • Sprzęt specjalny: w zależności od rodzaju trekkingu mogą to być liny i „żelastwo” do trekkingu górskiego, kajaki lub katamarany do trekkingu wodnego, narty lub rakiety śnieżne do trekkingu zimowego.
  • Artykuły spożywcze. 

Co wpływa na wybór objętości plecaka.

  • Rodzaj trekkingu. W przypadku trekkingu po Alpach i sportowej wędrówki po Kaukazie różnica w objętości plecaka górskiego będzie znacząca.
  • Długość wędrówki. To oczywiste, że na weekendowy wypad i trzytygodniową wyprawę trekkingową potrzebujesz plecaków o różnych rozmiarach.
  • Specyfika trasy. Pojemność plecaka górskiego zależy od tego, czy mieszkasz w namiotach czy w domkach, czy nosisz ze sobą jedzenie, czy jesz w schroniskach. Ważna jest również pora roku — zimą jest więcej rzeczy i są one bardziej obszerne niż latem. Trudne technicznie trasy mogą wymagać dodatkowego sprzętu wspinaczkowego.
  • Indywidualne osobliwości. Dziewczyna, która ma 150 cm wzrostu i dwumetrowy mężczyzna będą potrzebowali różnych plecaków trekkingowych na tę samą wycieczkę, choćby dlatego, że ich rzeczy zajmują inną objętość.

Plecaki turystyczne dostępne w tym miejscu.

You may also like...