chwyty rowerowe
Akcesoria rowerowe

Chwyty rowerowe – bezpieczeństwo i komfort jazdy

Chwyty rowerowe są niewielkim, ale bardzo ważnym elementem układu kierowniczego roweru. Odpowiednio dobrane wpływają w znacznym stopniu na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy.

Gripy rowerowe – jaką pełnią funkcję?

Rączki do roweru zapewniają pewne i wygodne trzymanie kierownicy. Podczas jazdy po wyboistej drodze, znaczna część drgań jest absorbowana przez:

 – ramiona,

 – łokcie,

 – dłonie.

Z tego względu chwyty rowerowe powinny być wyposażone w odpowiednią formę, tak aby stabilnie ułożone dłonie zapobiegały bólom palców, przedramion i barków w czasie długiej jazdy rowerem. W trakcie jazdy ręce często są spocone, dlatego chwyty rowerowe (https://www.goride.pl/chwyty-i-owijki) powinny mieć chropowatą strukturę, wówczas powierzchnia dłoni ma odpowiednią przyczepność. Pewny i stabilny uchwyt  zapobiega wyślizgnięciu się kierownicy i niweluje ryzyko wypadku.

gripy rowerowe

Rączki do roweru – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Gripy rowerowe powinny być przede wszystkim dopasowane do rodzaju roweru oraz indywidualnego stylu jazdy. Szerokie modele ze specjalną podporą na śródręcze w znacznym stopniu zwiększają średnicę chwytu, jednak w trakcie jazdy po nierównym podłożu, nie wpływa to dobrze na stabilność jazdy. Do tego typu jazdy lepsze są modele proste i wygodne. Do rekreacyjnej jazdy na rowerze dobrym rozwiązaniem mogą być chwyty rowerowe zaopatrzone w specjalną płetwę rozszerzającą się na środku, jest ona odpowiednią podporą dla śródręcza dłoni. Przyjemne dla dłoni są także modele wyposażone w specjalne antypoślizgowe wzory.

You may also like...