Akcesoria rowerowe

Jak dopasować pedały do roweru i stylu jazdy?

Zakup pedałów może wydawać się mało istotnym zadaniem. Wiele osób wybiera tutaj uniwersalne i korzystne cenowo opcje. Warto jednak wiedzieć, że właściwie wybrany element może mieć istotny wpływ na bezpieczeństwo i wydajność jazdy. Wśród wielu różnych opcji można odnaleźć pedały różniące się kształtem, materiałem wykonania, przeznaczeniem i dodatkowymi udogodnieniami. Co warto wiedzieć na ten temat i jak wybrać pedały rowerowe?

Jak dostosować pedały do roweru?

Wśród rowerów odnaleźć można m.in. pojazdy miejskie, turystyczne, górskie, terenowe i szosowe. Właściwie dobrane pedały powinny odpowiadać temu, w jaki sposób jeździ się na danym rowerze. W przypadku modeli, które na co dzień mierzą się z trudnym terenem bardzo ważny jest stopień przyczepności. Platformy do modeli MTB wyposażone są w zwykle w pionową metalową ramkę z wgłębieniami, która chroni stopy przed spadnięciem z ich powierzchni.

Wśród platformowych pedałów do użytku w miejskich i turystycznych rowerach odnaleźć można modele z płaską powierzchnią, na której pojawiają się elementy gumowe i żłobione. Zwykle zapewniają one wystarczającą przyczepność podczas jazdy.

Kolarze pokonując szosowe drogi często korzystają z rowerowych pedałów zatrzaskowych – https://sprint-rowery.pl/pedaly-rowerowe, do których wpina się specjalne obuwie SPD. Jest to jednak opcja polecana zaawansowanym. Początkujący jeżdżący mogą trenować z platformowymi elementami. Co jeszcze należy wiedzieć?

Co z rozmiarem pedałów?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak dobrać właściwą wielkość akcesoriów rowerowych. Warto wiedzieć, że większość pojazdów zaopatrzona jest w korby z takim samym gwintem. Rozmiar 9/16 odpowiada wszystkim modelom, w przypadku których nie podaje się dodatkowych informacji na temat wymiaru gwintów. Gdzie można odnaleźć inne elementy?

Na rynku pojawiają się jeszcze pedały w rozmiarze 1/2. Zwykle spotyka się je w rowerach dziecięcych. Mogą być też wykorzystywane w pojazdach typu BMX. Ze względu na uniwersalne rozwiązania wielkość pedałów nie jest aspektem, którym trzeba by się przejmować.

Jakość i komfort w czasie jazdy

Wybierając pedały rowerowe należy więc przede wszystkim zastanowić się nad tym, w jakich sytuacjach będą wykorzystywane. Warte uwagi są też pedały platformowe z kolcami, które świetnie sprawdzają się podczas skoków i akrobacji. Oprócz dostosowania do dyscypliny znaczenie ma też jakość i sposób wykonania elementów. Jak wybrać odpowiednie?

Pedały do roweru muszą być przede wszystkim trwałe i lekkie. Decydując się na modele z tworzyw sztucznych należy upewnić się, że będą one wystarczająco wytrzymałe. Wiele pedałów produkuje się z metalu. Szczególnie cenione jest tutaj aluminium, które charakteryzuje lekkość i odporność na rdzewienie. Ostatni aspekt jest wyjątkowo istotny. Pedały rowerowe na co dzień mierzą się z wilgocią, błotem, piachem, deszczem i różnymi zabrudzeniami. Chcąc korzystać z nich przez dłuższy czas warto wybrać model odporny na szkodliwe działanie tych czynników.

Dobre pedały będą trwałym zakupem. Zaleca się stawiać na rozwiązania, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort jazdy.

You may also like...