Zakup nowych błotników rowerowych może okazać się bardzo dużym wyzwaniem. Problemy mają nie tylko początkujący, ale również doświadczeni rowerzyści. Aby dokonać udanego zakupu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, które szczegółowo opisano w niniejszym artykule.
Najlepsze błotniki do rowerów miejskich i turystycznych
Każdy rower miejski i turystyczny powinien posiadać porządne błotniki – https://sprint-rowery.pl/blotniki-rowerowe. Wymienione rodzaje rowerów bez błotników nie będą prezentować się zbyt okazale. Wiele nowoczesnych błotników dodaje szyku i elegancji jednośladom. Do rowerów miejskich idealnie pasują błotniki wykonane z tworzywa sztucznego i metalu. Plastikowe błotniki są lżejsze i tańsze. Pamiętać należy jednak o tym, że są również znacznie mniej wytrzymałe. Osoby, które zwracają szczególną uwagę na design powinny postawić na stalowe błotniki, które w tym konkretnym przypadku sprawdzą się najlepiej. Warto wybrać modele, które mocowane są w kilku punktach, dzięki czemu znacząco zwiększa się stabilność. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które raz na zawsze chcą zapomnieć o kołyszących się na boki błotnikach.
Niezawodne błotniki do rowerów MTB
Przy rowerach MTB jest bardzo szerokie pole do popisu jeżeli chodzi o wybór błotników. Większość rowerów MTB dostępnych w sklepach rowerowych nie posiada oczywiście błotników. W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji można zainwestować tylko w przedni albo tylny chlapacz. Godne polecenia są przede wszystkim błotniki wyższej klasy, które podczas jazdy nie będą samoistnie odkręcać się i latać na boki. Najlepszym wyborem są oczywiście chlapacze wykonane z tworzywa sztucznego. Przedni błotnik montowany jest pod amortyzator. Specjalny element mocujący zazwyczaj wkręca się bezpośrednio w rurę sterową przy samej koronie widelca. Montaż odbywa się przy użyciu zwykłej śruby rozporowej. Wielu producentów oferuje również błotniki, które mocuje się do dolnych goleni amortyzatora. Tego typu rozwiązanie idealnie sprawdzi się podczas bardzo intensywnej jazdy. Ciekawym rozwiązaniem są systemy szybkiego montażu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ale pamiętać należy o tym, że szybki montaż zazwyczaj jest mniej stabilny.
Cenne wskazówki
W Internecie można znaleźć bardzo wiele poradników online z których dowiemy się jak wybrać błotniki rowerowe. Warto przed odwiedzeniem sklepu rowerowego zapoznać się również z instrukcją naszego jednośladu, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu. W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają minimalistyczne błotniki rowerowe, które montowane są na rzep. Uniwersalne błotniki tego typu bez problemu można stosować w rowerach MTB z kołami od 26 do 29 cali. Błotnik spełniać będzie swoje podstawowe zadania nawet przy bardzo szerokich oponach. Jest to najlepsza alternatywa dla sztywnych błotników z tworzywa sztucznego, które jak powszechnie wiadomo mają spore ograniczenia jeżeli chodzi o możliwość swobodnej regulacji. Szczególną ostrożność powinni zachować rowerzyści, którzy posiadają jednoślady o bardzo skomplikowanej i nietypowej ramie.