Rowery

Charakterystyka roweru górskiego

Rower górski wyróżnia się na tle innych rowerów nie tylko tym, że jest przystosowany do jazdy w ekstremalnie trudnych warunkach, ale także swoją konstrukcją. O ile rozróżnienie roweru crossowego od trekkingowego może osobie nie zainteresowanej tematyką rowerową sprawić trudność, o tyle rower górski rozpozna niemal każdy. Czym się charakteryzuje i jak wybrać rower górski do swoich indywidualnych potrzeb?

Budowa roweru górskiego

Budowa roweru górskiego charakteryzuje się prostotą i minimalizmem. Jednocześnie rama roweru górskiego jest mocna i odporna na otarcia czy  upadki. Kluczowym elementem wyposażenia roweru górskiego jest amortyzator, który umożliwia jazdę po wyboistych terenach. 

Innym bardzo ważnym elementem, który wyróżnia rower górski na tle wszystkich innych typów rowerów, są jego koła. Grube i szerokie ogumienie ma za zadanie amortyzować wszelkie nierówności i ułatwiać jazdę w ekstremalnie trudnych warunkach. Z reguły koła rowery górskiego występują w trzech rozmiarach. Większe koła pozwalają rowerzyście na szybsze pokonywanie różnego rodzaju podjazdów. Dużo lepiej radzą sobie też na wszelkiego rodzaju wybojach i dziurach. Mniejsze koła z kolei są bardziej zwrotne i lżejsze.

W jakich warunkach najlepiej sprawdza się rower górski?

Rower górski został zaprojektowany z myślą o jeździe w terenach pozamiejskich. Dlatego też najlepiej sprawdzi się on na górskich szlakach czy leśnych trasach. Z łatwością przemierzy wszystkie trasy poza terenem zabudowanym.

Oczywiście rower górski może także pełnić funkcję roweru codziennego, którego używa się zarówno podczas wypadów za miasto, jak i w drodze do pracy czy szkoły. Niektórzy użytkownicy tego typu jednośladów twierdzą, że jazda rowerem górskim po terenach zabudowanych nie jest tak komfortowa, jak w przypadku jazdy rowerem o węższych oponach. 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu roweru górskiego?

Kupując swój pierwszy rower górski, nie warto wydawać na niego zbyt wygórowanych kwot. Jazda w trudnym terenie znacząco różni się od normalnej jazdy na rowerze, dlatego lepiej jest wcześniej przekonać się, czy kolarstwo górskie to rzeczywiście odpowiedni wybór. W innym przypadku może okazać się, że inwestycja zakończy się totalnym fiaskiem.

Dobry rower górski dla osoby początkującej nie powinien przekraczać kwoty dwóch tysięcy złotych. Zakupu najlepiej jest dokonywać w sklepie stacjonarnym, gdzie mamy możliwość przymierzenia różnego rodzaju rowerów o innym rozmiarze koła oraz ramy i dopasowanie go do swoich indywidualnych potrzeb. Z reguły wielkość ramy dopasowujemy do swojego wzrostu lub długości nogi. Obliczenie idealnej wielkości ramy nie jest szczególnie skomplikowane, ale w razie potrzeby można poprosić o pomoc sprzedawcę. 

Przy zakupie roweru górskiego warto zwrócić szczególną uwagę na sprawność hamulców. To od nich zależeć będzie nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Oprócz tego, równie ważnym elementem roweru górskiego są dobrej jakości przerzutki. Jazda po trudnym terenie rowerem bez amortyzatorów jest wyjątkowo trudna i niekomfortowa, dlatego też jest to element, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu swojego pierwszego roweru górskiego.

Jeśli chcesz obejrzeć przykładowe modele górskiego roweru – zajrzyj tutaj: https://sprint-rowery.pl/rowery-gorskie

Możesz również polubić…