modne i ponadczasowe szprychy rowerowe
Rowery

Szprychy rowerowe a sztywność kół

Jazda na rowerze to niewątpliwa przyjemność, o której z roku na rok przekonuje się coraz więcej osób. Stale rozwija się w naszym kraju infrastruktura rowerowa, dzięki czemu jazda na dwóch kółkach jest coraz bardziej bezpieczna i przyjemna. Aby jeszcze bardziej podkręcić walory jazdy na rowerze, warto odpowiednio dobrać sprzęt. Inne wymagania musi spełniać rower przeznaczony do intensywnej eksploatacji w wymagającym terenie, a czym innym będzie charakteryzował się rower przeznaczony do jazdy po miejskich ścieżkach rowerowych. Jednym z elementów roweru, który wciąż jest niedoceniany, są szprychy rowerowe – kupisz w dobrej cenie. Warto pamiętać o tym, że to właśnie od nich w dużej mierze zależy sztywność kół przekładająca się bezpośrednio na komfort jazdy.

Szprychy rowerowe – co warto o nich wiedzieć

Szprychy rowerowe to bardzo charakterystyczny element sprzętowy – nawet małe dziecko nie będzie miało problemu z ich wskazaniem. Jest to element konstrukcyjny koła rowerowego, który łączy piastę rowerową z obręczą koła. Odgrywają one bardzo istotną rolę – od ich ilości i naciągu zależy komfort jazdy rowerzysty, a także osiągane przez niego wyniki sportowe. Warto wgłębić się trochę w temat sztywności kół i komfortu jazdy.

Wpływ szprych na twardość kół

Rowerzysta może mieć wrażenie sztywności kół z kilku powodów. Najbardziej popularnym z nich jest zbyt mocne napompowanie opon, co sprawia, że jazda dużo traci na swej atrakcyjności. Jeżeli jednak ilość powietrza w oponach jest prawidłowa, a rower wciąż sprawia wrażenia ociężałego, to problem może leżeć w szprychach rowerowych. Sztywność koła może zależeć między innymi od ilości szprych rowerowych, a także od materiału z jakiego zostały wykonane. Istotną rolę odgrywa również naciąg – to czy naciąg jest właściwy można sprawdzić w profesjonalnych serwisach rowerowych.

You may also like...