Sprzęt Sportowy

Co zabrać w góry?

Wyprawa w góry to wielka przygoda i frajda. Trzeba się jednak do niej umiejętnie przygotować. Co zabrać w góry, by wyprawa była przyjemnością?

Przede wszystkim odpowiednie buty
Dobre buty w góry to podstawa udanej wyprawy. Najbardziej wszechstronne są bytu za kostkę. Umocnią staw skokowy i przytrzymają nogę, dzięki czemu zaoszczędzimy sobie kontuzji. Dobre buty to buty skórzane lub połączenie materiału z oddychającą i nieprzepuszczająca wody membraną.

Wbrew pozorom w takich butach i oczywiście w porządnych wełnianych skarpetach, noga nie będzie się pocić. Membrana ma to do siebie, że przepuszcza wilgoć z buta na zewnątrz, ale nie wpuszcza wilgoci do wnętrza buta. Dzięki czemu buty nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych nie przemokną.

Worki wodoszczelne
Pogoda w górach jest bardzo zmienna i nieprzewidywalna. To, że wychodzimy w słoneczny dzień wcale nie znaczy, że gdzieś na szlaku nie dopadnie nas deszcz. Tanie worki wodoszczelne pozwolą nam przetrwać załamanie pogody. Chroniąc workiem wodoszczelnym plecak, ciuchy, jedzenie czy śpiwór uratujemy się przed przemoczeniem.

Dobry plecak
Kolejnym elementem udanej górskiej wyprawy jest dobry plecak. Musi być usztywniony, najlepiej z pasami na klatce piersiowej i w pasie. Takie zabezpieczenia nie pozwolą plecakowi zsuwać się z ramion i zahaczać o biodra. Worki wodoszczelne również na plecak bardzo się przydadzą w razie gwałtownych opadów.

You may also like...