Zdrowy tryb życia

Pierwsze buty trekkingowe męskie

Dobre buty na górskie wycieczki powinny sięgać po za kostkę, jest jedna z najważniejszych i podstawowych zasad. Zasada mimo, że ma kilkadziesiąt lat to wciąż jest aktualna, technologia nieco się zmieniła, jednak bezpieczne i wygodne obuwie to podstawa udanego wypadu w góry.

Rola butów trekingowych w trasie

Buty do chodzenia po górach muszą spełniać naprawdę dużo różnorodnych funkcji, muszą przede wszystkim:

  • chronić nasze stopy przed trudną górską nawierzchnią, która często jest twarda i nierówna,
  • zapewniać dodatkową ochronę naszej stropy przed uszkodzeniami mechanicznymi w postaci otarć od korzeni i ostrych krawędzi kamieni,
  • powinny amortyzować wstrząsy powstałe w wyniku chodzenia po nierównym terenie,
  • stabilizować i chronić naszą kostkę,
  • zabezpieczać przed przemoczeniem się stopy,
  • być przewiewne, przy okazji odprowadzać wilgoć ze środka,
  • zapewniać doskonałą przyczepność na śliskiej powierzchni i nierównym terenie,
  • gwarantować komfort termiczny, czyli ogrzewać w zimę i chłodzić w lato.

Wymagań względem butów trekingowych męskich i damskich jest bardzo dużo, jednak gdy weźmiemy pod uwagę różne odmiany górskich terenów i  próbę dostosowania do każdego z nich, to nie ma co się dziwić, że tyle butów znajdziemy w kategoriach „buty do turystyki górskiej”

Jeżeli dopiero co zaczynamy naszą przygodę z górami to wiadomym, że wybieramy na początku mniej zaawansowane szlaki, łatwiej dostępne, więc również nasze obuwie nie musi być profesjonalne i zaawansowane technologicznie. Na początek będą nam potrzebne buty, zapewnią ochronę kostki przed skręceniem, stopy przed nawierzchnią i zabezpieczą w przypadku nagłej zmiany pogody.

Odpowiednie,dobre i dostosowane do warunków buty górskie to podstawa. Podczas wypadu w góry możesz mieć nieodpowiedni strój, starą bawełnianą koszulkę, zakurzone dresowe spodnie- nie powinny Ci one aż tak przeszkadzać w trasie, jednak źle dobrane obuwie, lub niedostosowane do chodzenia po górach sprawią, że już na początku wycieczki będziesz odczuwać przynajmniej dyskomfort a dalsza wycieczka może skończyć się dużo gorzej, włączając w to kontuzję stopy.

Wysokie czy niskie buty trekkingowe ?

Niezależnie od płci, nieważne czy będą to buty trekingowe męskie czy damskie napotkamy na początku na dylemat, jakie kupić obuwie z okrytą czy zakrytą kostką?

Do niedawna takiego dylematu nie było powszechna świadomość i dostępne modele były ograniczone do obuwia zabudowanego, w pełni zasłaniającego kostkę. Technologia w produkcji obuwia się zmieniła, znajdziemy sporą ilość modeli niskich butów trekkingowych lub w wersji hybrydowej.

Oczywistym jest, że wysokie buty będą lepiej chronić przed wilgocią, śniegiem, błotem.  W niskim obuwiu jesteśmy dużo bardziej na przedostanie się od góry wody i zabrudzeń do środka. Jest jednak na to patent, możemy zainwestować w stuputy chroniące od góry buty trekkingowe i dolną cześć nogawek spodni.

Niskie buty są często lżejsze, pozwalają szybciej iść, organizm i nogi mniej się męczą. Tą zaletę docenią osoby wyruszające w dłuższą podróż po mniej wymagającym terenie.

Wyższe buty w chodzeniu po górach mają jednak jedną istotną zaletę, zapewniają większą stabilizację stopy. Blokują również potencjalnie niebezpieczne ruchy, które w przypadku niskiego obuwia mogłyby oznaczać skręcenie kostki. Pomagają turyście z mniejszymi umiejętnościami technicznymi, z mniejszym doświadczeniem. Spacerując w obuwiu odsłaniającym kostkę musimy dużo większą uwagę przywiązywać gdzie stawiamy nasze stopy.

Wysokie buty trekkingowe polecane są również jako pierwsze buty dla dzieci

Niskie buty trekkingowe możemy śmiało polecić gdy wycieczka ograniczona jest do spokojnej górskiej doliny, lub nie wysokich wzniesień. Jeżeli jednak kupujesz swoje pierwsze buty trekowe lub szukasz jak najbardziej uniwersalnych to wybierz te ochraniające kostki. Będąc już zaawansowanym turystą możesz rozważyć zakup niskiego obuwia.

You may also like...