Sporty wodne

Czego dotyczy alfabet radiowy?

Komunikaty radiowe są na szeroką skalę wykorzystywane w żegludze. Bezpieczeństwo żeglugi jest stawiane na pierwszym miejscu, dlatego alfabet radiowy jest często stosowany. Czego dotyczy alfabet radiowy? Czym jest to pojęcie? Co to jest distress alarm? 

Distress alert

Najprościej rzecz ujmując, radiowy alfabet to kod, jaki stosuje się w łączności radiotelefonicznej. Składa się z liter alfabetu i daje ważne informacje. Okazuje się, że każde słowa wybrane w alfabecie są zależne od danego kraju lub organizacji. Uogólnionym rozwiązaniem jest alfabet fonetyczny NATO, jaki jest uznawany na międzynarodowej arenie przez ITU – Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny. Jeśli chodzi o Francję, tutaj zrezygnowano z kodowania imion na rzecz kodu, jaki jest używany także w cywilnym lotnictwie. 

Komunikaty radiowe

Komunikat alarmowy distress alarm jest wskazówką co do niebezpieczeństwa na morzu. W tym wypadku jednostki ratownicze muszą szybko działać, aby wesprzeć dany pojazd morski. Oczywiście nie bez znaczenia jest alfabet radiowy, jaki ma szerokie zastosowanie. Zachowanie bezpieczeństwa żeglugi to najważniejsze kwestia, o jakiej warto pamiętać jeszcze przed wyruszeniem na wyprawę. Na szczęście aktualnie na statkach mamy do czynienia z nowoczesnymi sprzętami, które pozwalają zachowywać stałą łączność ze stacją brzegową i innymi statkami. Dzięki temu w razie potrzeby wskażemy distress alarm i uzyskamy pomoc tak szybko, jak jest to możliwe. Na statku korzystamy ze specjalnego radia morskiego. 

You may also like...